Kupując drogie perfumy, chcesz mieć pewność, że są one oryginalne. Imitacje perfum są łatwe w produkcji, ale nie mają takiej samej jakości, trwałości i często także minimalnie różnią się kompozycją zapachową od oryginału, nie wspominając już o drobnych detalach na opakowaniu zewnętrznym ( takich jak logo, odmienna czcionka czy kolor kartonika).
Wydając dużą kwotę pieniędzy chcesz mieć pewność, że zakupiony produkt jest oryginalny i bezpieczny, a nie jest jedynie tanią repliką twojego ulubionego zapachu. Kluczowe w tym przypadku jest zrozumienie czym różni się oryginał od falsyfikatu. W tym celu przedstawię Ci kilka kryteriów oceny, które pomogą Ci dokonać świadomego wyboru.
1. Sprawdź źródło swoich zakupów
W większości przypadków zakupu tak zwanej “podróbki” można łatwo uniknąć poprzez wybieranie tylko sprawdzonego, renomowanego sprzedawcy. Istnieje wiele sklepów, zarówno stacjonarnych jak i internetowych gdzie można nabyć perfumy, dlatego ważne jest, aby znać wszelkie zagrożenia związane z wyborem poszczególnych miejsc.
I tak na przykład domy towarowe lub galerie handlowe są zawsze najbezpieczniejszym sposobem kupowania perfum, ponieważ masz możliwość dokładnego obejrzenia flakonu, sprawdzenia zapachu i porozmawiania z personelem sklepu. Dzięki temu możesz zwrócić się do sprzedawcy o pomoc jeśli coś wzbudzi Twoje wątpliwości, możesz również zwrócić perfumy, jeśli nie jesteś pewna co do ich autentyczności albo zwyczajnie nie spełniają one Twoich oczekiwań.
Z reguły zakupy w sklepach typu Sephora czy Douglas są całkowicie bezpieczne.
Zachowaj ostrożność na pchlich targach i giełdach, gdzie sprzedawcy mogą Cię łatwo oszukać bez możliwości zwrotu towaru. Zawsze dokładnie sprawdzaj perfumy przed zakupem i, jeśli to możliwe, zdobądź dane kontaktowe sprzedawcy jeszcze przed zakupem, tak abyś miała możliwość reklamacji.
Nie krępuj się zadawać kupującemu bardzo bezpośrednie pytania. Przykładowe pytania powinny dotyczyć numeru partii, kodu znajdującego się na opakowaniu, zawsze możesz też poprosić o zdjęcie tekstu i kodu kreskowego znajdującego się zazwyczaj na odwrocie bądź spodzie pudełka.
Kupując produkt online za pośrednictwem serwisów typu Allegro, warto sprawdzić opinie o sprzedawcy. Sprawdź czy sprzedawca jest zweryfikowany przez serwis i prowadzi regularną sprzedaż. Niektórzy sprzedawcy poza Allegro mają także sklep internetowy, warto go obejrzeć. Zorientuj się czy sklep umożliwia zwrot towaru i na jakich zasadach. Zwróć uwagę na to, czy oferta jest napisana poprawnie pod względem gramatycznym.
Sprawdzone przez nas, przykładowe sklepy internetowe :
2. Zwróć uwagę na trwałość zapachu
Imitacja perfum będzie początkowo pachnieć podobnie, najczęściej jest jednak tak, że oryginał przewyższa pod względem parametrów trwałości “podróbkę”. Po otwarciu flakonu perfumy, które są orginalnę powinny zachować świeżość od 6 do 18 miesięcy. Zapachy cytrusowe zazwyczaj tracą trwałość po upływie sześciu miesięcy, natomiast zapachy kwiatowe powinny zachować trwałość do 18 miesięcy. Podrobione perfumy zwykle tracą zapach kilku miesięcy, a nawet kilku tygodni
3. Dokładnie obejrzyj pudełko.
Często możesz rozpoznać autentyczność perfum poprzez sprawdzenie samego pudełka wierzchniego. Zanim odpakujesz perfumy i zerwiesz z nich folię zabezpieczającą (którą oryginalny zapach zawsze powinien posiadać) dokładnie sprawdź, czy na pudełku nie ma śladów profesjonalnie lub niedbale wykonanego logo.
Przyjrzyj się tekstowi na odwrocie opakowania. Sprawdź, czy nie ma w nim błędów gramatycznych, ortograficznych czy literówek. Opakowanie oryginalnych perfum powinno być pod każdym względem dopracowane, a wszelkie napisy poprawne pod względem gramatycznym. Wszelkie błędy w druku mogą wskazywać na podróbkę.
Autentyczne perfumy zwykle są wykonane z wysokiej jakości papieru czy tektury. Jeśli kartonik wygląda tandetnie, jakby został wykonany z cienkiego papieru możesz mieć do czynienia z falsyfikatem.
Szukaj kodu kreskowego na opakowaniu. Kod kreskowy znajduje się zwykle w tylnej części kartonika lub na jego spodzie.
Oryginalne perfumy nie będą na opakowaniu posiadać resztek kleju.
4. Sprawdź numery kontrolne, numery partii i serii
Autentyczne perfumy będą miały wszystkie numery i kody na opakowaniu, możesz je zweryfikować w celu potwierdzenia ich autentyczności. Taką informację możesz zwykle uzyskać na stronie producenta. Jeśli nie skonsultuj się z firmą, aby ustalić, czy numery są zgodne z numeracją produkcji.
Kody z opakowań możesz również sprawdzić na jednej z poniższych stron :
5. Obejrzyj flakon
Prawdziwe perfumy mają solidne flakoniki, wykonane z dbałością o każdy detal, podczas gdy imitacje są często słabo wykonane, nierzadko z plastiku, o raczej tandetnym wykończeniu. Dobrej jakości flakony mają szczelnie dopasowane korki, nie odkręcają się ani nie odpadają, perfumy nie rozlewają się. Pamiętaj, że luksusowe marki z założenia podchodzą do buteleczek swoich perfum z wyjątkową pieczołowitością aby nadać im wrażenie najwyższej możliwej jakości.
6. Zrozum złożoność prawdziwych perfum
Zapach prawdziwych perfum jest złożony i misternie skonstruowany.
Autentyczne perfumy składają się z trzech warstw zapachowych, które ujawniają się w miarę upływu czasu i składają się z nuty górnej, środkowej i bazowej. Ta złożoność zapewnia, że zapach jest zróżnicowany i wielowymiarowy, dzięki czemu zmienia się od momentu pierwszej aplikacji do całkowitego ulatniania się. Podróbki perfum będą miały jedną warstwę zapachową i zwykle są płaskie, ulatniają się po zaledwie kilku godzinach albo i nawet minutach.